Bir Koçluk seansında, danışanların başarıları Koçları mutlu eder. Onların farkındalıkları, elde ettikleri kazançlar, teşekkür etmeleri hepsi biz Koçlara harika hissettirir.
Peki ya Koç olarak kendi başarınız hakkında ne yapıyorsunuz? Başardığınız şeyleri takdir etmeye ya da kutlamaya vakit ayırmadan kendinizi bir sonraki işe girişiyor buluyor musunuz?

Gerçekten dürüst olmak gerekirse, başarıyı kutlamayı hepimizin unuttuğu zamanlar çoğunlukta. Bir işi bitirdiğimizde “Şimdi sırada ne var ?” diyerek yola devam ettiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Geçmişte bende profesyonel koçluk alırken eylemlerimi gerçekleştirip hedeflerime ulaşmaya başladığımda Koçum bana bu başarılarımı nasıl kutlamayı düşündüğümü sorduğunda o an durup kalmıştım. O ana kadar hayatımda başarılarımı gerçekten kutlamadığımı, ödüllendirmediğimi fark etmiştim. Çünkü benim lügatimde o ana kadar kutlama kelimesi hiç bu açıdan yer almamıştı. Ayrıca bunun ne işe yarayacağı konusunda da bir deneyimim olmamıştı. Şimdi artık biliyorum ki kutlama veya ödül, adı her ne ise insanın kendisi için çok önemli bir motivasyon kaynağı. Başardım ve hak ediyorum demenin kendine ifadesi. Kendini sevmenin, kendine dokunmanın etkili bir yolu.

Sadece kutlamamız gereken büyük şeyler değil, küçük şeyleri de kutlamalıyız. Mesela bir grupta, toplantıda kendimizi açıkça ve dürüstlükle ifade ederek cesur olmak ya da birilerinden yardım isteyerek sosyal sorumluluk için bir projede birlikte çalışmak, yeni bir becerimizi ortaya çıkaracak kursa gitmek, bir şeyler öğrenmeyi, gelişimi arzulamak…Hayatımızda konforlu hissettiğimiz bir anda rahat olduğumuz durumdan çıkarak risk almak, kalmak kolayken bir adım atarak yeni bir başarı için yola çıkmayı tercih etmek.

Bahsettiğimiz bu örnek aksiyonları sırasıyla düşündüğümüzde kendini ifade etmek özgüvenli olma konusunda kendimizi kutlamaya değer. Sosyal sorumluluk için bir takım kurmak, ekip olmak, Liderlik etmek kutlamaya değer. Kendi gelişimimiz için adım atmak, öğrenmeye açık olmak kutlamaya değer. Değişim ve yenilik için vizyoner olup adım atmak risk almak , sonunda da kendi hayatının sorumluluğunu almak gerçekten kutlamaya değer.

Bir Koç olarak danışanlarımızın ya da bir Koç gibi davranarak çevremizdekilerin elde ettikleri başarıları kutlamalarına ne kadar yardımcı oluyoruz, sevdiklerimize bunu ne kadar hatırlatıyoruz bilemiyorum ama vurgulamak istediğim en önemli şey bunu kendimiz için ne kadar yaptığımız. Bazen kutlamamız gerektiğini bilmek de yetmeyebilir. Çünkü bunu nasıl yapacağımız konusunda tereddütlerimiz olabilir.
Başarınızı kutlamaya başlayabileceğiniz birkaç adım var.

KENDİNİZİ KUTLAMAK İÇİN KENDİNİZE İZİN VERİN
Belki içsel veya zihinsel olarak kendi değer yargılarınıza, yetiştirilme tarzınıza göre başarılarınızı kutlamanın yanlış, gereksiz ya da ayıp olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Veya bunları çoktan aşmış ancak kendinizi bu konuda erteliyor olabilirsiniz. Her ne şekilde olursa olsun bu satırları okurken fark ettiniz ki küçük başarılarınız için bile kendinizi kutlamak, ufak bir ödül sunmak hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyidir!
Başarınızı kutlarken etrafınızdaki olumlu şeyleri inanılmaz pekiştireceksiniz; özellikle de işlerinizi yaparken zorlanıyorsanız artık bunu bilmek artık size ilham verebilir ve motive edebilir.
Bir Koç olarak Danışanlarınızdan biri “Büyük bir başarı elde ettim ve bunu Koçluk sayesinde kutlamayı öğrendim.” dediğinde Koçluk yolunda önemli bir kazanç sağlarken sizin buradaki başarınız için ne düşünüyorsunuz? Bir Danışan bu farkındalığını ve başarısını bir tanıdığı ile referans olarak paylaşabilir ve ona Koçluğun ve Koçla ilerlemenin gelişiminde çok yardımcı olduğunu söyleyebilir. Danışanın o potansiyelinin kilidini açmada Koç olarak önemli bir rol oynadığınızı fark ettiniz mi? Danışanlarınızın farklı bir perspektif kazanmalarına ve istedikleri her konuya kolaylıkla odaklanmalarına ve motive olmalarına Koç olarak yardımcı oldunuz.
Kutlamayı kendiniz için gerçekten zor buluyorsanız, o zaman iltifatı zarifçe kabul edin ve kendinize sessizce itiraf edin. “Evet, yardım ettim” diyerek!

BEĞENDİĞİNİZ KUTLAMA SEÇENEKLERİNİ NOT EDİN
Kutlama modunda değilseniz veya ne yapacağınızı bilemiyorsanız sizin için iyi kutlama fikirleri olabilecek şeyleri not edin. Böylece, kutlamanın nasıl yapılacağından emin değilseniz o sırada listenizden bir şeyler seçebilirsiniz.
Belki yeni bir kitap alabilir ya da akşam yemeğine çıkabilirsiniz. Belki de kendinize biraz zaman ayırmanız, kendinizi bir hobinize yönelik hediye ile ödüllendirerek kutlamanız sizi motive edecektir. Neyin işe yaradığını en iyi siz biliyorsunuz.

BAŞARILARINIZ İÇİN GÜNLÜK TUTUN
Başarılarınızı kaydetmeye başlayın. Bu bilgisayarda olabilir ya da kaleme alacağınız bir günlük tutabilirsiniz. Günlüğe sahip olduğunuzda ona bakabilir ve zaman içerisinde nereden nereye geldiğinizi görebilirsiniz. Zaten Koçluk’ da en basit anlamda bulunduğumuz yerden olmak istediğimiz yere giderken yaptığımız yolculukta elde ettiğimiz farkındalıklar hazinesi değil mi? İşte size hazine sandığı 🙂

Ve lütfen!
Başarılarınızı kutlamayı ertelemeyin !
Başarı hissi benliğinizi kapladığında ya da olabildiğince yakın zamanda anda kalarak kutlayın, aksi taktirde bu başarının sevinç parlaklığını kaybedersiniz.
Bazen  de içiniz içinize sığmaz bu başarıyı ve kutlamayı paylaşmak isteyebilirsiniz. Bunu yakın çevrenizle, meslektaşlarınızla ya da günaydın dediğiniz doğa ile paylaşın.
Bu yazıyı sabırla okuduysanız şimdi burada ve bu anda artık Sizde elde ettiğiniz başarılarınızın kutlanması gerekliliğini ihmal etmeyeceğinize dair kendinize söz verebilirsiniz.
Başarılarınızı kutlayacağınız nice güzel anlar diliyoruz.
Sevgiyle kalın.
Kamil Murat ÖZLEN – Şubat 2017

Mesaj Gönder
Merhaba.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?